Rezerwacja samochodu

Sprawdzonym i polecanym przeze mnie sposobem rezerwacji samochodu jest rezerwacja przez internet. Sprawa choć wydaje się prosta do końca taka nie jest. Wiąże się to z faktem występowania na rynku bardzo wielu firm specjalizujących się w wynajmie samochodów, część z nich to duże międzynarodowe koncerny, część to mikro firmy. Kolejną grupę stanowią brokerzy sprzedający oferty wielu różnych firm. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie gdzie zarezerwować najtaniej i najbezpieczniej. Wszystko zależy od naszego celu podróży i sposobu podróżowania.

Generalnie największym portalem skupiającą oferty firm wypożyczającej samochody jest

http://www.rentalcars.com oraz jej polska strona http://www.traveljigsaw.pl/

Co ważne firma ta podaje wyliczenia łącznie z ubezpieczeniem samochodu co w przypadku np. wypożyczenia samochodu w Stanach stanowi niejednokrotnie połowę ceny wynajmu auta. W naszym przypadku rezerwacja przez ich stroną pozwoliła oszczędzić kilka tysięcy złotych w porównaniu z ceną proponowaną przez wypożyczanie bezpośrednio na ich własnej stronie. Tak spora różnica w cenie wynika z faktu cen ryczałtowych gwarantowanych przez wypożyczalnie dużym brokerom, którzy w zamian gwarantują firmom wypożyczającym samochody stałą liczbę klientów, dzięki czemu ich samochody nie stoją na parkingach tylko na siebie zarabiają. Ta tym zyskują oczywiście klienci. Pomimo tego warto zawsze sprawdzić i porównać ceny bezpośrednio w firmie wypożyczającej samochody, ponieważ często zdarzają się promocyjne ceny, zwłaszcza poza sezonem lub na konkretnych kierunkach.

Co powoduje różnice w cenie wynajmu samochodu? Przede wszystkim dwie sprawy:

  • czy oddajemy samochód w tym miejscu jego wypożyczenia – opcja najtańsza, czy też oddajemy go w innym mieście – tutaj może pojawić się znaczna dopłata. Choć nie zawsze. W Kalifornii w trójkącie Los Angeles – San Francisco – Las Vegas, ceny za oddanie samochodu w innym miejscu są praktycznie takie same. Należy zwrócić również uwagę przed planowaną podróżą czy w ogóle istniej możliwość zwrotu samochodu w planowanym przez nas miejscu. I tak na przykład, rzadko się zdarza, że wypożyczalnia pozwala np. na wypożyczenie samochodu w Denver i zwrot w Seattle, ale już nie będzie problemy z wypożyczeniem samochodu w Miami o zwrotem w Los Angeles – oczywiście opcja jest dość hardcorowa ale od czego są wakacje! :).
  • Druga sprawa to godziny oddania. Często zdarza się tak, że oddając samochód w późnych godzinach popołudniowych, możemy zostać obciążeni opłatą za dzień następny. Warto również sprawdzić do której godziny możemy samochód oddać by nie pocałować klamki w wypożyczalni. Warto przy rezerwacji sprawdzić kilka opcji godzinowych zarówno biorąc pod uwagę godzinę wypożyczenia jak i zwrotu samochodu
  • Terminy, należy spodziewać się, ze rezerwacja w wysokim sezonie może być znacznie droższa niż poza sezonem. To niby sprawa oczywista ale różnice w cenie mogą być spore.

Poniżej przedstawiam kilka adresów do międzynarodowych wypożyczalni samochodów:

Ciekawą opcję podróżowania zachęca również firma JUCY RENTALS firma ta oferuje swoje samochody w Nowej Zelandii, Australii a od niedawna również w Stanach. Samochody Jucy to małe campervany, choć w Australii i Nowej Zelandii dostępne są również samochody osobowe. Podróżowanie campervanem może okazać się idealnym rozwiązaniem w Nowej Zelandii, gdzie w okolicy większości atrakcji turystycznych znajdują się doskonale wyposażone pola kempingowe. W porównaniu z cenami typowych firm wynajmujących campervany oferta Jucy jest jedną z tańszych a wyposażenie samochodów i obsługa klienta należą do bardzo wysokich.

Czy podróżowanie po stanach campervanem ma sens? Moim zdaniem nie, chyba, że będziemy robić to tak jak Amerykanie. Wypożyczymy dom na kółkach wielkości małego mieszkania w Polsce, za którym będziemy ciągnęli SUV’a a na dachy zamontujemy motorówkę :). Brzmi pięknie, często w Stanach widuje się tak podróżujących Amerykanów, jednak nie zawsze taki sposób podróży jest przyjazny dla kieszeni turysty z zewnątrz. Zatem jeżeli nie mamy ochoty spędzać czasu w taki sposób dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się wypożyczenie samochodu osobowego, lub jeszcze lepiej SUV’a. Sieć moteli w USA jest na tyle rozwinięta, że znalezienie porządnego noclegu na każdą kieszeń nie będzie stanowiło problemu a opcja taka będzie na pewno opcją tańszą w porównaniu z podróżą campervanem, zwłaszcza typowym amerykańskim campervanem :). SUV da nam przewagę również w miejscach do których nie prowadzą drogi asfaltowe, a wiele takich atrakcji będzie na nas czekało za Wielką Wodą. Samochód osobowy zawiezie nas we wszystkie pozostałe miejsca.

Czym podróżować po Australii, najlepszym rozwiązaniem na australijski outback będzie skrzyżowanie samochodu terenowego z campervanem.

http://www.rmstravelcars.com.au/

Choć jeżeli też nie zamierzamy spędzać czasu aż tak ekstremalnie zwykły osobowy samochód też powinien dać radę. Czy typowy campervan sprawdzi się przy ponad 40 stopniach, hmmm to już pozostawiam do indywidualnej oceny 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s